Valaši jdou do boje: Praha rozhodla „o nás bez nás“

Uveřejněno

VSETÍN – Velká bouře nevole zavládla v těchto dnech mezi stovkami lidí na samotách v okolí Vsetína. Dozvěděli se, že se jejich pozemky a domy mají brzy stát součástí přírodní památky, která má svými omezeními připomínat nejpřísněji chráněná pásma v národních parcích. Do boje je vede Karel Hurta s Josefem Bubelou.

Více v tištěné podobě týdeníku Jalovec

 

PETICE

Krajský úřad

Zlínského kraje

Třída Tomáše Bati 21

761 90 Zlín

Oddělení ochrany přírody a krajiny

K rukám pana Vladimíra Němce

22.5.2013

Tento dopis považujte za petici ve smyslu zákona č. 85/1990 Sb., o právu petičním

Věc: Petice za změnu návrhu na vyhlášení přírodní památky Semetín a vypuštění části jejího zvláštního ochranného pásma

Obsah petice:

My, všichni níže podepsaní občané místní části Vsetína, Semetín a jeho blízkého okolí, hluboce nesouhlasíme s předloženým návrhem na vyhlášení přírodní památky Semetín a jeho ochranného pásma.

Jsme zemití valašští pasekáři, kteří obhospodařují půdu a lesy, kterou jim zanechali jejich předci a dále ji budou dědit naše děti. Jsme spjati s naší přírodou, ve které žijeme, rozumíme jí a denně ji obhospodařujeme. Známe všechny místní přírodní biotopy a je naší zásluhou, že se krajina po letech intenzivního zemědělství proměnila v tu, kterou známe z našeho dětství. Cílem ochrany má být:

zachování příznivého stavu biotopů T 3.4C Širokolisté suché trávníky s význačným výskytem vstavačovitých a bez jalovce obecného (Juniperus communis), T 3.4D Širokolisté suché trávníky bez význačného výskytu vstavačovitých a bez jalovce obecného (Juniperus communis), T1.1 Mezofilní ovsíkové louky, R2.2 Nevápnitá mechová slatiniště, R1.1 Luční pěnovcová prameniště, R1.3 Lesní pěnovcová prameniště, S1.2 Štěrbinová vegetace silikátových skal a drolin, L3.3B Západo karpatské dubohabřiny, L5.1 Květnaté bučiny.

Ano, část z výše uvedeného tu skutečně máme, ale jen proto, že si přírody a krajiny vážíme, ručně kosíme louky, citlivě hospodaříme a do krajiny násilně nezasahujeme. Proto naprosto nerozumíme plánovanému vytyčení hranic zvláště ochranného pásma přírodní památky Semetín. Proč chránit naše parcely a nechránit sousední, kde rostou naprosto stejné biotopy a navíc na rozdíl od nás již město Vsetín a jiní podnikatelé dostali peníze na jejich ochranu z Evropských fondů. Tyto parcely však ve vašem návrhu nejsou zahrnuty. Proč? Jsme občané Vsetína a platíme stejné daně, jako všichni jeho obyvatelé a od letošního roku dvojnásobné, proč by majitelé okolních pozemků měli být proti nám zvýhodněni tím, že pro jejich pozemky budou stanovena jiná pravidla nakládání s půdou. Biotopy tam rostou stejné. Proč by se cena našich pozemků měla propadnout až k absolutní nule? Jsme jen obyčejní pasekáři, ale používáme to, čemu se říká selský rozum. Nebýt naší práce, neměl by OŽP Krajského úřadu ve Zlíně co vyhlašovat. Považujeme za nehorázné, že nás chce stát, jeho prostřednictvím, trestat za péči o naše pozemky, zvláštním ochranným režimem v nově navrhované přírodní památce Semetín. Náš kraj v rámci republiky vždy patřil k chudým a je tomu tak i teď. Zvláštní ochranné pásmo nám péči o naše nemovitosti prodraží na dvojnásobek a to nemluvě o dalším omezení hospodářského využití.

Hranice zvláště chráněného pásma podle návrhu vede např. v délce 300 m uprostřed silnice I. Třídy E57 nebo 400 m po silnici druhé třídy v Semetíně. Přitom jakákoli ochrana v těsné blízkosti komunikace je minimálně sporná. Smysl by dávalo pouze příčné protnutí komunikace, pokud by se bylo ochranné pásmo prostíralo po obou stranách komunikace a to není tento případ. Žádný z výše uvedených biotopů, jimiž se podmiňuje vyhlášení národní přírodní památky v asfaltovém povrchu komunikace a v příkopech kolem neroste. Cílem ochrany má být také zamezení pořádání hromadných sportovních a jiných akcí. Přitom právě odbor životního prostředí dával v minulosti souhlas k tomu, aby se tu konaly podniky jako Barum Rally, Rally Valaška a jiné akce, které vedly k naprosté devastaci okolní přírody. My jsme proti tomu psali petice, bránili jsme se a OŽP při Měst. úřadu ve Vsetíně klidně tyto akce povoloval. Teď najednou, když jsou na dosah evropské peníze, došlo k náhlému uvědomění si mimořádné ceny místní přírodní lokality.

Tak, jako jsme si dokázali udělat pořádek s milovníky motoristických akcí, dokážeme se postarat i o svoji půdu a lesy. Na to nepotřebujeme vyhlášení přírodní památky. Již v minulosti bylo našim otcům omezeno právo na 40 let svobodně nakládat s půdou a teď se celá situace v jiné podobě znovu opakuje. Měli jsme vládu jedné strany a teď se nám chtějí stejným způsobem vládnout orgány ochrany přírody. Direktivně a bez diskuze.

Z ustanovení § 39 odst. 1 zákona č. 114/1992 Sb. vyplývá, že ochrana evropsky významných lokalit je zajišťována přednostně v součinnosti s vlastníky pozemků. Pro evropsky významné lokality lze namísto vyhlášení národní přírodní rezervace, národní přírodní památky, přírodní rezervace, přírodní památky nebo památného stromu, včetně jejich ochranných pásem, prohlásit území za chráněné nebo strom za památný, pokud již nejsou zvláště chráněny podle tohoto zákona na základě písemné smlouvy uzavřené mezi vlastníkem dotčeného pozemku a příslušným orgánem ochrany přírody.

Smlouva musí obsahovat zejména:

  1. vymezení ochranných podmínek chráněného území nebo památného stromu,

  2. způsob péče o chráněné území nebo strom.

Takto zřízená ochrana je na základě smlouvy vázána k pozemku formou věcného břemene, o jehož zápis do katastru nemovitostí požádá příslušný orgán ochrany přírody. Náležitosti obsahu smlouvy upraví MŽP prováděcím právním předpisem.

Proto namítáme, že orgán ochrany přírody a krajiny porušil ustanovení § 39 odst. 1 zákona č. 114/1992 Sb., když neupřednostnil pro ochranu lokality uzavření smlouvy, resp. neumožnil nám, jednotlivým vlastníkům nemovitostí, uzavřít smlouvu o ochraně dle § 39 zákona č. 114/1992. Jak z výše uvedeného ustanovení vyplývá, smluvní ochrana má přednost. Jestliže tedy orgán ochrany přírody a krajiny zamýšlel vydat návrh na vyhlášení přírodní památky Semetín a jejího zvláštního ochranného pásma dle § 14 zákona č. 114/1992 Sb., pak byl povinen nejprve oslovit vlastníky nemovitostí, aby s nimi projednal smluvní ochranu, resp. aby podal nejprve návrh na uzavření smlouvy o ochraně ve smyslu ustanovení § 39 zákona č. 114/1992 Sb. Orgán ochrany přírody aniž by se vypořádal s ustanoveními podle § 39 zákona č. 114/1992 Sb. postupoval podle § 40 tohoto zákona a neumožnil jednotlivým vlastníkům dohodnout se na dalším využívání jejich pozemků, které striktně zařadil do zvláštního ochranného pásma.

S ohledem na výše uvedené požadujeme:

Úpravu hranice zvláště chráněného pásma podle přiložené mapky. To je vypuštění lokalit U Tataláků, Pod Skalků, Fidáci, U Sládků, Uhliska, Potůčky, Janišovský vrch, Nivy a Lhotské paseky. Požadujeme, aby OŽP Zlínského kraje zrušil část zvláště chráněného území. Žádáme, aby v zeleně ohraničeném území na přiloženém katastrálním snímku, byly smluvně chráněny pouze ty přírodní útvary, jež si zaslouží být chráněny a ať je v dalším od plošné ochrany na tomto území upuštěno.

 

 

 

ANKETA:

Souhlasíte s tak důsledným způsobem ochrany přírody?

Loading ... Loading ...

 

Přidat komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>