Kardiolog Mikuš žene kritiky před soud – chce půl milionu

Uveřejněno

ROŽNOV – Krajský soud v Ostravě začne v září 2013 řešit případ, který nemá obdoby. Rožnovský podnikatel Pavel Cabák (46) a místní zastupitel Ivo Jelínek (50, SNK-ED) nařkli Milana Mikuše (52), ordinujícího v Rožnově, že od pacientů vybírá peníze v rozporu s dobrými mravy. Přestože tato skutečnost vyplývá i z policejních spisů, Mikuš žene Cabáka s Jelínkem před soud. Žádá po nich půl milionu.

Stručné shrnutí dosavadního příběhu:
V roce 2010 podali stavební inženýr Pavel Cabák a Ivo Jelínek podnět k prošetření stížností občanů města. Podle nich Meziříčan Milan Mikuš (52), kardiolog ordinující na poliklinice v Rožnově p. R., údajně od nich vyžaduje platby ve výši i 2 000 Kč se zdůvodněním, že je již po pracovní době, nebo je upřednostní tak, aby nemuseli čekat do dalšího dne a podobně. „Žádný nezákonný poplatek jsem od pacientů nikdy nevzal,“ hájil se v době nařčení Mikuš. Olejem v ohni se stal inzerát, který Cabák sestavil a nechal zveřejnit také v týdeníku Jalovec. Je na něm formou karikatury uvedeno, jak pacienti dávají zmiňovanému lékaři bankovky. Je zde vyobrazena rakev s nápisem „Nezaplatil“. V komixové bublině Milan Mikuš praví „Zaplaťte lůzo, nebo vás nevyšetřím“. K tomu Jelínek nechal zveřejnit výzvu, v níž žádá, aby lidé našli odvahu a připojili se k žalobě na tohoto lékaře, kterého označili za „gaunera v bílém“, později také, „…aby se zbavili vředu, který hnije na rožnovské poliklinice.“ „Mikušovi kolegové z polikliniky a koaliční zastupitelé se Mikuše zastali, označili výroky na adresu Mikuše za pamflet, který poškozuje jeho dobré jméno. Podle nich je Mikuš čestný člověk.
Následovala série trestních oznámení, kdy Mikuš nařkl Cabáka s Jelínkem pro pomluvu, naopak Cabák s Jelínkem Mikuše pro braní nezákonných plateb od pacientů. Obě podání se dostala až na olomoucké krajské státní zastupitelství. Odtud přišel výrok, že nikdo z napadených se trestného činu nedopustil, avšak vsetínský státní zástupce Petr Bareš ve zdůvodnění uvedl, že považuje jednání Mikuše za neetické, policejní orgán dokonce za „krajně neetické“. V průběhu vyšetřování totiž několik svědků vypovědělo, že Mikuš platbu mimo základní poplatek 30 Kč požadoval, a to až do výše 2 000 Kč. V policejním protokolu můžeme mimo jiné číst: „Svědkyně uvedla, že Mikuš požadoval 500 korun za to, že ji ošetří po pracovní době, přičemž se u ní jednalo o akutní případ spočívající v alergické reakci na bodnutí vosou.“
Vzhledem k tomu, že proti výroku krajských žalobců není řádných opravných prostředků, zdálo se, že celá věc skončí patem. Ale neskončila. Milan Mikuš se totiž rozhodl věc řešit občanskoprávní cestou – žalobou na ochranu osobnosti – a Cabáka s Jelínkem zažaloval. Krajský soud první jednání ve věci nařídil na 6. srpna tohoto roku. Mikuš podání v žalobě zdůvodňuje tím, že byly překročeny hranice přípustné nadsázky při jeho kritice, kdy bylo poškozeno jeho dobré jméno a vážnost u spoluobčanů. Naopak Cabák s Jelínkem trvají na tom, že jen poukázali na nešvar – úplatky, či nestandardní a jinak podivné platby, který jako chobotnice svírá naši společnost. Podle svých slov přiměřeně závažnosti problému k tomu zvolili ostentativní formu.
Není přitom bez zajímavosti, že Mikuš nežádá od Jelínka s Cabákem omluvu, ale částku 500 tisíc korun a zaplacení soudních výloh. To námi oslovení právníci označili za neobvyklé. Podle zákona totiž soudy v prvé řadě vyhoví dehonestovaným tím, že osoba, která něčí práva zveřejněním nepravdy urazila, musí na své náklady nechat zveřejnit omluvu. Teprve, když soud shledá, že tato satisfakce je nedostatečná, rozhodne o nemajetkové újmě.

Dali jste někdy lékaři úplatek?

Loading ... Loading ...

Přidat komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>