Kam patří rožnovská knihovna? Dejte na rozum, ne emoce!

Uveřejněno

Desítky, možná stovky milionů poputují v nejbližších letech do objektů zajišťujících na území města kulturu. Pokud se při podzimních komunálních volbách neodehraje nějaké zásadní politické překvapení, nic nenapovídá tomu, že by se toto kontroverzní rozhodnutí podařilo zvrátit. Zdá se, že je rozhodnuto. To ale není důvod k tomu, proč peníze do kultury neinvestovat alespoň trochu účelně. Obzvlášť, když tím můžeme zabít hned dvě mouchy jednou ranou.

Lidé, kteří znají mé názory, vědí, že nejsem zastáncem výstavby velkého víceúčelového centra za 100, 150, 200 milionů (neznám aktuální částku, protože ta se každých pár měsíců salámovou metodou navyšuje). Naproti tomu chápu význam knihovny a oceňuji práci knihovníků. Knihovna je garantem pro rozvoj osobního potenciálu a sebevzdělávání.

Město za 40 milionů plánuje rekonstrukci současné budovy. Naproti přes silnici přitom stojí historická budova společenského domu, která před několika dny rozhodnutím představitelů města začala svou cestu za postupným zchátráním.

„Spolák“ patří soukromé společnosti SYNOT. To je pro město dostačující argument, aby od něj dala ruce pryč. SYNOT kasino v této lokalitě mít nemůže, to je ošetřeno vyhláškou, takže co s objektem udělá? V lepším případě pronajme nebo prodá Vietnamcům, kteří v něm zbudují tržiště nebo prodejnu ošacení pochybné kvality. V horším případě jej ponechá svému osudu. Ani v jednom případě to ale nic dobrého nepřinese městu. K Paláčkově mlýnu orámovaném ostudnou tržnicí nově přibude i opuštěná budova společenského domu. Snad se turistům z muzea do centra moc chtít nebude, protože by museli projít tímto územím duchů.

A teď střih. Na okamžik si představte knihovnu ve společenském domě. Spojnice ZUŠ – altánek – společenský dům by spolu s přilehlým parkem mohla být úžasnou klidovou zónou, kde by se bezpečně mohly pohybovat děti. Byl by to prostor pro živá hudební vystoupení, čtení pod širým nebem, venkovní ateliér… Dnes představa možná trochu fantaskní, ale nikoli nereálná. Jen by se jí musel někdo seriózně zabývat.

Co třeba takto? Nájemní smlouva se SYNOTEM na 40 – 50 let s ročním nájmem 2 miliony korun a předkupním právem pro město? Samozřejmě s tím, že by SYNOT ve spolupráci s architekty a odborníky „spolák“ zrekonstruoval pro potřeby knihovny. Pokud by SYNOT argumentoval tím, že na rekonstrukci momentálně nemá, město by mohlo uvolnit oněch 40 milionů, které má připravené na opravu knihovny, a pak platit jen milion korun ročně. Nakonec bychom stejně došli ke stejné sumě. Navíc by město mohlo prodat za 8 – 10 milionů současnou budovu knihovny u silnice I/35.

A ještě něco. Víte, proč většina městských budov chátrá? Protože město krvácí na jejich provozu a opravu každé odlepené kachličky je třeba vysoutěžit často za částku mnohem vyšší, než zaplatíte vy jako soukromník. Když bude město/knihovna v nájmu, majitel bude povinen veškeré závady neprodleně odstraňovat. Město tak nebude muset 40 let na objekt ani sáhnout!

Vzhledem k tomu, že na knihovnu nejsou a už ani nebudou vypisovány dotační tituly, není třeba na nic čekat. S rychlým řešením by určitě souhlasil i SYNOT, pro který je „spolák“ spíše přítěží. Město tím vyřeší dlouhodobý problém a uspoří finance. Jednoznačně win-win situace!

Zbývá doladit jen trochu problematický přechod přes I/35. Ostrůvek určitě pomohl, ale není to řešení stoprocentní. Vadil by někomu na tomto místě semafor, který dětem zaručí absolutní bezpečí? Vzhledem k tomu, jaké martyrium musí podstupovat řidiči jedoucí od Valašského Meziříčí, nevěřím, že by jedna světla navíc někdo viděl jako nepřekonatelný problém. Tomáš Hradil

 

31 Komentářů

 1. Postoje v otázce investic a zadlužování města,jsou u Holiše a Hradila diametrálně rozdílné says:

  Je úsměvné,jak si pan Holiš chce vybudovat nesmrtelnost.Za peníze těch druhých.
  Uvažování pana Hradila je zcela jiné,racionální,s odvahou problém řešit pro věc samu,se snahou s minimem nákladů dosáhnout pozitivního výsledku.
  Pan Hradil nemá za sebou totiž ty,kterým Holiš nasliboval úžasné stavební erární kšefty za nejméně 200 000 000.

 2. vlezdořiť Bruselu Hamáček předsedou socanů says:

  tak a máme tu Babišovu děvku a Andělina žigola.
  Na liště běží mesič, Rychetský říká,že Okamura se nikdy neměl stát místopředsedou Sněmovny, – to polračování by mělo znít,že komouš Rychetský se nikdy neměl stát předsedou Ústavního soudu.

  • Hamáček says:

   vítač arabů,ožrala,nevzdělanec, ví socani,co zvolili do čela své partaje?Sobotky se zbavili,přivedl stranu do kytek a téhož magora si nainstalovali na pana předsedu.Stačí si oholit calvu.

 3. Knihovna? says:

  Snad nečekáte,že se najde na radnici někdo,kdo Holišovi zatrhne dělat do dna obecní kasy díru,jak prase.

  • Špatná otázka says:

   Především je potřeba si položit otázku,komu patří radnice.Tam je ten zakopaný pes.Holiš si myslí,že radnice mu už navždy bude patřit.Samozřejmě se mýlí.To si myslel i komunista Kubín,nebo i pánbíčkáři s modrým ptákem.Všichni skončili,skončí i Holiš.
   Rožnovský volič má jednu nectnost.Svým hlasem vždy inklinuje k partaji,která je zrovna parlamentně a vládně nahoře.Až padne Babiš,padne i Holiš.Jen si vzpomeňte,jak se tu v Rožnově producírovala Blinková s Nečasem.
   Estébák lže,jak cikáni o Letech,před volbami vyřvával,že zruší Senát,že EU je mrtvý projekt,že euro,nikdy.A co žvaní dnes?
   Sobotka vyhrál volby lží,že zruší církevní zlodějnu.Zrušil?Nezrušil,padl.
   Ostatně,soudruzi socani mají dneska hodně prudký sjezd.
   Ale žádnou Ledeckou tam na startu nevidím.
   Holiš je dnes vlastně v demisi,žádné zlo by do voleb už páchat neměl.Dovládnout by měl jen cedulemi.
   Jo,a pane starosto,jak jsem psal,zatlouct výhružnou ceduli u kontejnerů u Eroplánu nepomohlo,bordel z nich teče vrchem stále.A nejen tam.
   Ten problém je evidentně nad vaše síly.Už běžte do pryč.
   A jak starý je vlastně Rožnov,už po těch nesmyslných oslavách a následně po svolaném šimpanziu,víte?

 4. Bruselská vyžírka Jourová s rétorikou Jakeše says:

  prý občané ČR musí mít Brusel rádi a prý to záleží především na tom,jak domácí politici Česka,ten eurobordel budou mít rádi,žvanila Jourová.
  Já nechápu,že ta politická eurohujerská verbež má tak krátkou paměť.
  Eurohujerská rétorika soudružky Jourové,je zcela identická s projevy Štěpána,Jakeše a celé té komunistické garnitury z před třiceti léty.Ti zmetci se tenkrát snažili zachránit u stranických koryt sebe a udržet neudržitelný totalitní režim.
  Vzpomínáte,jak Štěpán žvanil na mítinku mezi kováky ČKD,že o záležitostech státu,nemohou rozhodovat malé děti?V ten moment kováci skandovali,…nejsme malé děti,….nejsme malé děti,…a byl konec.
  Dnes,kdy se vede boj o referendum,tak by se měli občané zvednout a také pánům posrancům dát najevo,že,…nejsme malé děti,….
  Milionové měsíční platy Teličky,Jourové,lidovce Svobody a dalších eurohujerů,statisícové důchody soudruha Špidlifiče a dalších politických euromrtvol jsou tou ideologií,naprosto stejnou,jak u papalášů za dob KSČ a SSSR.
  Jen ti Jakešové,byli svými platy té dělnické třídě,která je poslala k čertu,neskonale blíže.
  Kdy ty socialistické eurodarebáky s jejich bruselskou totalitou Junckera.Merkelky a Macrona,pošleme k čertu,tak,jak v listopadu 89 komunistickou totalitu.

  • Jett says:

   Mluviš o těch nesvepravnych blbech,co si zvolili svého prezidenta,dali 30 % ANO, a 10 politickému podnikateli Okomurovi? Tito blbove ze by měli něco rozhodovat? Si děláš prdel.

   • týdýt,poslóché, says:

    zeman dostal 2 800 000 hlasů,tydýt drahoš o cca 200 000 míň,
    co tu řešíš,kdyby estébák bureš měl s okamurou ve volbách cca 3 miliony hlasů,tak v parláči schválí ústavní zákon,že takoví trotli,jako jsi ty,nemají psát do žádné diskuze.

 5. Nápad says:

  Pan Hradil by mohl vzít i paní Rousovu do Pirátů. Taky už byla skoro všude :-) )))

Přidat komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>