AKTUALIZOVÁNO: Šok! Svaz vzal Zubří výhru. Valaši nechtějí v Plzni nastoupit

Uveřejněno

Velké rozčarování zavládlo v táboře extraligových házenkářů Zubří po rozhodnutí řídící komise extraligy, která se zabývala druhým semifinále mezi valašským klubem a Plzní. Po sobotní porážce poměrem 30:31 v prvním semifinále Zubřané uspěli v nedělní odvetě po prodloužení 26:24 (v základní hrací době byl výsledek 22:22) a vyrovnali stav série na 1:1 na zápasy. Jenže Plzeň proti výsledku odvety podala protest. Argumentovala tím, že sudí jí neuznali regulérní gól v závěru základní hrací doby s odůvodněním, že padl až po vypršení šedesáti minut. A řídící orgán extraligy dal ve středu 2. května Západočechům za pravdu. Výsledek druhého utkání zrušil a nařídil sehrání utkání nového. Přitom se ale vůbec nezabýval námitkou ze strany Zubří, že střela plzeňského Ivanceva ze závěru základní hrací doby byla vyslána po přešlapu jmenovaného hráče (viz foto). Nově nařízené utkání se navíc má odehrát až 9. 5., tedy po dvou zápasech, které jsou plánovány o nadcházejícím víkendu (5. a 6. 5.) v Plzni. Zubří tím ztrácí výhodu domácího prostředí, kterou si vydobylo prvenstvím v základní části extraligy. Proti verdiktu řídící komise extraligy se vedení valašského klubu ostře ohradilo s tím, že pokud nedojde k jeho změně, o víkendu k utkáním v Plzni nenastoupí. Doslovný přepis rozhodnutí řídící komise extraligy i reakci zuberského oddílu přinášíme níže. Situaci budeme nadále sledovat.

Řídící orgán Extraligy mužů na základě námitky Talentu Plzeň zrušil výsledek druhého semifinálového utkání v Zubří

Nedělní zápas semifinálové série v Zubří dospěl do prodloužení, v němž zvítězili domácí Valaši nad týmem Talentu Plzeň 26:24. Tým Plzně ale proti tomuto výsledku podal námitku. Podle Západočechů nemělo k prodloužení vůbec dojít, a tak tým Talentu požadoval zrušení tohoto výsledku.

Utkání v Zubří skončilo v základní době podle verdiktu rozhodčích za stavu 22:22. Podle týmu Plzně se však právě hostujícímu týmu podařilo před uplynutí základní hrací doby vstřelit rozhodující třiadvacátý gól, který však nebyl rozhodčími uznán. Utkání dospělo do prodloužení, v němž zvítězili domácí Zubřané.

Tým Talentu Plzeň zaslal dne 30. dubna vedení soutěže námitku, v níž navrhl primárně „uznat poslední branku v závěru základní hrací doby utkání, změnit výsledek utkání na 22:23 a nepřihlížet k odehranému prodloužení utkání. Pro případ, že by změna výsledku utkání nebyla možná, navrhuje Talent Plzeň utkání anulovat a nařídit jeho opakované sehrání. Dále Talent Plzeň navrhuje zrušit osobní tresty udělené během prodloužení daného utkání hraného 29.4. v Zubří.“

Řídící orgán Extraligy mužů ve složení Petr Novák (člen Exekutivy ČSH), Stanislav Svoboda (ředitel soutěže) a Jiří Konečný (manažer soutěžního úseku) rozhodl s využitím zápisu o utkání, zprávy delegáta, videozáznamu zápasu, textu námitky s doloženými snímky a přímého vyslechnutí rozhodčích a delegáta utkání následovně:

1. Námitce klubu ŠSK Talent Plzeň k utkání A167 se částečně vyhovuje;
2. Řídící orgán soutěže ruší výsledek utkání A167 ze dne 29.4.2018 dosažený na hřišti (26:24 po prodloužení ve prospěch HC Zubří);
3. Řídící orgán soutěže nařizuje opakované sehrání původně druhého semifinálového utkání HC Zubří – Talent Plzeň dne 9.5.2018 v Zubří; čas začátku utkání stanoví klub HC Zubří v rozmezí 17:00 až 20:00;
4. Bodu 4.c) námitky se nevyhovuje a přímá diskvalifikace hráče Talentu J. Stehlíka udělená během prodloužení utkání zůstává v platnosti ve smyslu článku 34 Rozpisu Extraligy.

Rozhodnutí bylo zasláno oběma klubům i s následujícím odůvodněním (zkrácené znění):

Videozáznam utkání potvrzuje, že míč vystřelený hráčem Plzně přímo z volného hodu přešel brankovou čáru v čase 29:59, tedy velmi těsně (zlomek sekundy) před skončením hrací doby utkání podle oficiální časomíry v hale. Závěrečný časový signál je na záznamu také zřetelný a byl dán od stolku správně v čase 30:00. Rozhodčí však po konzultaci s delegátkou utkání branku neuznali a utkání pokračovalo prodloužením.

Přestože videozáznam prokazuje, že míč byl za brankovou čarou před koncem hrací doby, nemůže podle pravidla 17:11 řídící orgán soutěže ani žádný jiný orgán ČSH změnit rozhodnutí rozhodčích učiněné na základě jejich vlastního pozorování skutečnosti. Není možné dodatečně prohlásit za platnou branku, kterou rozhodčí během utkání výslovně neuznali. Pokud však rozhodnutí rozhodčích bylo v rozporu s pravidly, lze proti němu vznést protest.

Vzhledem k výše uvedenému bude dále série utkání semifinálových bojů mezi HC Zubří a Talentem Plzeň probíhat následovně:

- výsledek utkání A165 (tedy sobotní semifinálové utkání) je potvrzen, Talent Plzeň vede v sérii 1:0;
- ve dnech 5. a 6.5. budou sehrána původně plánovaná a obsazená utkání A169 a A171 v Plzni;
- série bude případně pokračovat 8.5. utkáním A173 v Zubří;
- případné páté utkání bude sehráno ve středu 9.5. v Zubří.

*********************************************************************************

Vyjádření klubu HC ROBE Zubří k rozhodnutí řídícího orgánu extraligy ČSH.

Dne 2. 5. 2018 jsme prostřednictvím emailu doručeného na oficiální klubovou adresu obdrželi rozhodnutí řídícího orgánu ČSH (Český svaz házené), kterým se ruší výsledek extraligového semifinálového utkání mezi HC ROBE Zubří a Talent ROBSTAV-M.A.T. Plzeň ze dne 29. 4. 2018, které po prodloužení skončilo výsledkem 26:24. S tímto rozhodnutím jednoznačně nesouhlasíme. Dále nám řídící orgán soutěže nařizuje opakované sehrání tohoto zápasu s Talent ROBSTAV-M.A.T. Plzeň dne 9. 5. 2018 v Zubří. S tímto rozhodnutím také nesouhlasíme.

Důvody našeho nesouhlasu jsou tyto:

Talent ROBSTAV-M.A.T. Plzeň předložil jako zdroj neplatnosti výsledku záběry z videoserveru TVCom.cz. Společnost TVCom.cz přenáší záznamy z utkání, které jsou pořízeny laickou osobou a slouží pouze ke komerčním účelům propagace házené. Je to tedy záznam, který není určen k řešení sporných situací v extraligové soutěži. Pokud ovšem od této skutečnosti ustoupíme, může také sloužit jako důkaz o porušení pravidel ze strany hráče plzeňského týmu a také jako důkaz chyby rozhodčího. Volný hod v čase 59:58 byl totiž proveden v rozporu s pravidlem 13:7 a 13:8 SŘH (Soutěžní řád házené). Hráč Ivancev z týmu Plzně v momentě odhodu míče nestál za hranicí 9-ti metrového hodu a přešlápl ji, čímž porušil citované pravidlo 13:7. S ohledem na tuto skutečnost jsme přesvědčeni, že rozhodčí měli na toto porušení pravidel reagovat, přerušit hru a nařídit opakování hodu. Opakování volného hodu při dodržení shora uvedených pravidel nemůže být důvodem anulování výsledku dosaženého na hřišti a opakování celého utkání. Jde jednoznačně o neregulérnost provedení volného hodu, což je doložitelné z fotografie.

Co se týká opakování zápasu dne 9. 5. 2018 v Zubří, musí dle Rozpisu extraligy ČSH mužů lépe postavené družstvo po základní části soutěže sehrát první dvě utkání na domácí půdě. Řídící orgán extraligy ČSH tím, že stanovil termín opakování zápasu až po utkáních v Plzni, vědomě porušuje závazný rozpis soutěže vydaný ČSH, což považujeme za nepřípustné.

HC ROBE Zubří trvá na platnosti původního výsledku potvrzeného zápisem o utkání, což jsme také deklarovali ve vyjádření našeho postoje směrem k vedení ČSH. Pokud by zůstalo v platnosti rozhodnutí Řídicího orgánu soutěže, a tedy nedělní zápas byl anulován a museli bychom jej odehrát v termínu 9. 5., nenastoupíme k utkáním v Plzni, jelikož nebyla splněna podmínka odehrání prvních dvou utkání u lépe postaveného týmu po základní části soutěže.

Využijeme všechny možnosti k sjednání nápravy, abychom zachovali dobré jméno HC ROBE Zubří.

Jeden komentář

1. No tak says:

řídící orgán extraligy….. Jak je patrno tady tato smečka diletantů si jen tak hraje na něco co není. Nepochybně se tam projevují tzv. místní vlivy. A ty nemají ve sportu co dělat. Stručně – za řídící „orgán“ tam rozhoduje každý kdo má v zadku díru. Taková soutěž se může hrát maximálně na návsi u rybníčku. A nejlépe kousek za Plzní. Kluci nedejte se. Přeci jen jste klub s tradicí. A je několik způsobů, jak tuto věc narovnat. A orgána kvalitně zesměšnit. Nafurt!