PharmDr. Bohumil Hanák: Elektronické recepty jsou výhoda hlavně pro pacienty

Uveřejněno

PharmDr. Bohumil HanákUplynulý měsíc schválil parlament zákon, podle nějž bude povinnost užívat takzvaný elektronický recept. I když má platnost až od roku 2015, vyvolal diskuzi jak mezi lékaři a lékárníky, tak pochopitelně mezi veřejností. V dnešní době mnohé projekty, které se tváří nevinně a často zaváděné s dobrými úmysly, připravily řadu občanů o čas, nervy a mnohdy i peníze. Abychom čtenářům týdeníku Jalovec mohli v této věci poskytnout podstatné informace, požádali jsme o vysvětlení provozovatele lékáren v našem kraji Bohumila Hanáka (na snímku). Asi bychom, pane doktore, nejprve měli veřejnosti přiblížit, co to vlastně ten elektronický recept je. Mají se ho pacienti obávat?

„Nebudu zastírat, že už ta první vaše otázka mne trochu nazlobila. I když chápu, že lidé jsou opatrní a někteří, jak uvádíte, mají z některých nových věcí respekt a ptají se mne na to.“

Takže nějaké obavy jsou na místě?

„Ne, ne a ještě jednou ne! Zřejmě za nějaké obavy může slůvko elektronický. Ale to je jen zpracování dat, které se pacienta naprosto nijak negativně nedotkne. Pokud mu lékař předepíše lék, dostane recept, který se bude lišit od toho původního pouze tím, že na něm bude čárový kód. Bez nadsázky můžu říct, že si toho mnozí ani nevšimnou. Když pak přijde do lékárny, obdrží léky úplně stejně jako u takzvaně klasického receptu.“

V čem je tedy rozdíl?

„To už je lepší otázka. Takže lékárník sejme zmíněný čárový kód z receptu a tento zavede do centrálního systému. A tu začínají ty výhody. V prvé řadě se vyloučí formální chyby, které může lékař při vypisování udělat. Nemyslím si, že jsou lékaři, kteří to neumí, ale ten překlep jako chybku v adrese, rodném čísle nelze vyloučit. Taky se zabrání duplicitě, kdy pacient užívá léky předepsané od více lékařů a které mohou v kombinaci nadělat pacientovi problémy. Za velmi významný považuji fakt, že bude známa historie užívání léků pacienta, a bude tak možná jeho účinnější a kvalitnější léčba.“

To zní sice dobře, ale jak se říká nejen tady na Valašsku, každá sranda něco stojí.

„Souhlasím. Podle velmi střízlivých odhadů jde u nás ročně vniveč léků za dvě miliardy. Netvrdím, že tento systém to zcela vynuluje, ale tím, že bude přehled o vydávaných lécích, nebude možné zneužívání, bude to znamenat výrazné úspory. Tím je tak pochopitelně zaděláno na léky levnější než dražší.“

Přece jen ale nějaké nároky například na novou techniku tu budou.

„Lékařům stačí standardní počítač a internet. Totéž v lékárnách, kde bude potřeba čtečka čárových kódů. To už ale je běžné vybavení. Pokud se týká programového vybavení, bude se jednat o investici, která bude zcela zanedbatelná proti úsporám, které jsem zmínil.“

Přesto. Nemáte obavy, že tu bude zpočátku jakási nedůvěra?

„Takže ještě jednou jinak. Pamatuji si, jak před časem vydávali v pokladně nádraží takové ty béžové kartonové jízdenky, na které pokladní vyrazila datum. Dnes vyjede pokladní jízdenku z tiskárny, vy zaplatíte a jedete, kam jste si řekli. Protože ve vlaku průvodčímu předložíte jízdenku, která je vystavena elektronicky. Nikdo už ani nepřemýšlí, že by to mohlo být jinak. Nikdo se nebojí, že by mu mohla ona elektronická jízdenka přidělat nějaké starosti.“

A co když nepůjde proud?

„Dnešní elektronická zařízení mají stále menší odběr, a tak stačí i malé, finančně nenáročné záložní zdroje. Ale i kdyby i ty vypadly… No, zkrátka, kdyby se pokazila veškerá technika, která se pokazit může, pacient dostane svůj lék. Bude pak na personálu lékárny, aby dodatečně informace z receptu dostal do systému. Absence elektrického proudu nebude v žádném případě důvodem k tomu, aby pacientovi nebyl lék vydán.“

Nemůže být databáze s citlivými daty nějak zneužita?

„Centrální systém bude standardně zabezpečený jako jakýkoliv jiný soubor s citlivými daty. Rozhodně bych se toho neobával, zejména, když vidíme, jak systémy zabezpečení se stále zdokonalují.“

Ve vašich lékárnách už projekt zkoušíte. Našli se i jeho kritici.

„A divíte se? Pokaždé, když se objeví nějaká novinka, vždy se kritici najdou. S trochou ironie můžu říct, že jsou to naštěstí jen ti, kteří o tom moc, nebo vůbec nic neví. Jestli je to nevědomost, nebo závist, že jsem udělal krůček dopředu navíc, nechci spekulovat. Co je podstatné, že tento systém už dobře funguje v řadě okolních zemí a my přece nemůžeme zůstat pozadu. Už proto, že zavedením této nové technologie zpracování dat je tu pro pacienty další výhoda. Pokud se dostanou mimo naši republiku k potřebě užívání léků, které nemají u sebe, ušetří mnoho starostí při jejich získávání. Lékař či lékárník bude mít přehled, jaké léky kdy užíval a pak vhodný medikament předepsat a vydat.“

Díky za rozhovor. B. Paprskářová

Právě ve chvíli, kdy jsme dokončili tento rozhovor, podepsal v tu dobu ještě úřadující prezident České republiky Václav Klaus zákon schválený parlamentem, na základě kterého budou elektronické recepty povinné.

ANKETA:

Myslíte si, že je důvod se obávat elektronických receptů?

Loading ... Loading ...

 

Přidat komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>