Sršni bojují o 1. ligu také mimo hřiště

Uveřejněno

Před nedávnem dokázali florbalisté 1. FBK Sršni Rožnov díky skvělým výkonům se soupeřem z MILV Ostrava postoupit do 1. ligy. Oslavy byly velkolepé. Valaši každopádně postup do druhé nejvyšší soutěže, kterou hráli již před dvěma lety, stále nemají jistý. Rozhodnout musí nejbližší dny. O zhodnocení sezóny a poodhalení klubových plánů se exkluzivně pro týdeník Jalovec rozpovídal bývalý prvoligový trenér Sršňů a nynější sekretář klubu Zbyněk Macura.

Co bylo cílem klubu před začátkem uplynulé sezony?

Zkusím na to odpovědět více do historie. Dvě sezóny zpět jsme ještě hráli 1. ligu mužů, nicméně začala pomalu mizet počáteční euforie hráčů, kteří v lize trávili již čtvrtou sezónu a soutěž je poměrně časově i finančně náročná. Finančně to samozřejmě na sebe z velké části bral klub, ale ten čas je na hráčích. Vycítili jsme, že je pravý moment pro změnu. Začali jsme minulou sezónu hrát soutěž nižší, Národní ligu, ekonomicky více stabilizovali klub a hlavně, kádr jsme více postavili na odchovancích klubu. Nicméně i tak jsme soutěž vyhráli. Bylo těžké rozhodnout se, zda vzít znovu 1. ligu či nikoliv. Nakonec jsme odmítli a před uplynulým ročníkem tedy postavili cíl klubu opět stejný, a to další zapojení odchovanců z řad mládeže, odehrát základní část tak, aby se hrálo play-off a v něm co nejlépe uspět. A to se povedlo, znovu máme právo hrát příští sezónu 1. ligu.

Jak hodnotíte výkony hráčů v minulém ročníku?

Volíme model, kdy se při losování soutěží snažíme na začátku co nejvíce utkání odehrát ve venkovním prostředí a naopak v závěru základní části mít možnost hrát více utkání doma. Důvod je prostý – většinou omlazený a ještě nesehraný kádr ve venkovním prostředí není pod takovým tlakem, jako je v domácí Hornet’s aréně, kde se očekávají pouze vítězství. Celkově si myslím, že se během sezony podařilo zapracovat několik nadějných juniorů do sestavy a celkově tým pracoval dobře. Zásluhu na tom má také trenér Miroslav Kasl, který se nebál v premiérové sezóně postavit před výzvu obhajoby vítězství v Národní lize.

Jaké podmínky musíte splnit k tomu, abyste v příštím roce mohli hrát 1. ligu.

Obecně je první liga už prestižní soutěž a já to vnímám tak, že by v ní měly působit kluby, které mají ambici v budoucnu být v extralize. Vrátím-li se k současné 1. lize, tak vzhledem k působnosti jednotlivých účastníků, je také v mnoha ohledech finančně náročnější než Superliga, se kterou se pojí hned několik partnerů, kteří dávají účastníkům nejvyšší soutěže jisté formy záruk a pomoci. Svou zkušenost s působením už máme a pokud se do ní v příští sezóně pustíme, musí to být se splněním několika podmínek. Zejména se jedná o finanční zabezpečení klubu. Dlouhodobě hledáme silného regionálního partnera, který by rád spojil své působení s naším úspěšným klubem a florbalem, tedy sportem, který v posledních deseti letech udělal neskutečný boom a hraje ho značná část sportovní populace. Se získáním partnera se pak pojí odpovídající kádr hráčů, aby působení Rožnova v této soutěži mezi městy s 60 tis. a více obyvateli bylo důstojné a nebylo krátkodobé. Poslední podmínkou je určitě hala, ale nechci tady otevírat nějakou kauzu Městské sportovní haly pro míčové sporty v Rožnově, která tady zoufale chybí a přijde mi, že se této otázce a případné slibům o stavbě hlavně zástupci města věnují v době, kdy je před volbami.

Pokud byste následující sezonu opravdu v druhé nejvyšší soutěži působili, jaké by byly vaše ambice?

Cíle by byly určitě spojené s důstojným působením v soutěži, poprat se o možnost účasti v play-off a vyřazovací boje se případně užít a třeba připravit nějakému favoritovi nemilé překvapení. Vedlejším cílem by byla možnost „vyhrání“ mladých rožnovských hráčů v takové soutěži, získání zkušeností, které by pak v následujících sezonách mohli plně využít. Nicméně je třeba zmínit, že obecně prioritou pro nás v klubu je dlouhodobý maximální rozvoj mládeže, na tuto oblast se budeme snažit i v budoucnu klást nejvyšší důraz.

Chystají se v kádru Sršňů nějaké změny?

Jádro týmu by mělo zůstat a budeme doufat, že v nadcházející sezóně bude méně zdravotních komplikací. Celkový kádr záleží na soutěži, ve které budeme působit. Stávající soutěž by se dala odehrát s kosmetickými úpravami, nicméně pokud bychom hráli 1. ligu, pak by bylo nutné hráčsky tým vyztužit. Za rozhovor poděkoval Jan Marschavella

2 Komentářů

  1. Prý finančně náročné says:

    trenky tričko plastový klacek, uf, víte,kolik zaplatí rodič děcka,když ten harant chce hrát tenis,nedej bóže,i hokej?

  2. šmatloní,co sa nenaučili bruslit says:

    dobře,že sa hýbete,ale hokej je hokej.I ten para češi obrovsky podpořili.Až vás to sršáni přestane bavit,možná,že zamrzne Bečva.

Přidat komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>