Portášské slavnosti opět nezklamaly

Uveřejněno

Letošní, v pořadí již 8. ročník Portášských slavnostní se nesl v duchu velkých oslav. V roce 2017 totiž uplynulo 300 let od ustanovení trvalého portášského sboru. Ten sloužil k zajištění bezpečnosti v kraji a ochraně hranic.

Slavnosti, které letos od pátku do neděle navštívilo na čtyři tisíce diváků, začaly tradičně již v pátek 14. července pochodem historických vojenských jednotek obcí. Vše podstatné ale proběhlo v sobotu. Dopolední program byl určen dětem a jejich rodičům, od 14 hod. se pak v amfiteátru Společenského domu U Pernických konal kulturní program, jehož vyvrcholením bylo večerní vystoupení Vojenského uměleckého souboru Ondráš. Stejně jako v uplynulých ročnících slavností ani letos nechyběla bitevní ukázka z kuruckých válek. Tentokrát měla podtitul – Ohně hoří na hranicích.

Nedělní část Portášských slavnostní se odehrávala v bystřickém kostele Nanebevzetí Panny Marie. Zde se nejdříve uskutečnila mše, po níž došlo k položení věnce a kytic k portášským hrobům před kostelem. „Letošní ročník byl výjimečný tím, že se konal při příležitosti 300. výročí ustanovení trvalého portášského sboru v roce 1717. Mimořádný byl taky účastí Vojenského uměleckého souboru Ondráš,“ sdělil Miroslav Martinek z Valašského sboru portášského a pokračoval: „My portáši letošní slavnosti hodnotíme jako úspěšné, rozhodující je ale samozřejmě hodnocení diváků. Nutno však dodat, že zatím máme většinou kladnou odezvu, což nás velmi těší a dává nám sílu na přípravu dalšího ročníku akce. Jinak je třeba říct, že pořádání Portášských slavnostní je náročné a každý rok si vyžádá mimořádné úsilí našeho spolku. Při této příležitosti děkuji hejtmanu Zlínského kraje za přijetí záštity nad slavnostmi a obci Valašská Bystřice za velmi dobrou spolupráci.“

2 Komentářů

  1. Jiří Brzokoupil says:

    tož kúpil jsem si Jalovec, byl jsem s ogarem na tech ,,Portážskéch slavnostech“ – super, aji vyfocené je tam. Ale máte napsané…,,více foto na http://www.jalovec.cz“ – tož ale tam jsem nenašel ani ty fotky, kde je vyfocené v tem ,,Jalovcu“……Tož napište mě které tyden tam bodoóóó.

    děkuju Hanák z Vidča

  2. Návštěvník says:

    Moc povedená akce!

Přidat komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>