Vlekařům mizí statisíce před očima

Uveřejněno

VALAŠSKO – Teplá zima sice těší silničáře a motoristy, vrásky na čele však dělá provozovatelům lyžařských středisek.

Vlekaři na Valašsku jsou poslední roky závislí na sněhových dělech. Máme čtyři. Na zasněžení hlavní, bezmála pěti set metrové sjezdovky je potřeba asi týden s náklady kolem dvě stě tisíc korun. Nejdražší je elektřina, protože jedno dělo bere i třicet kilowatt a náročná jsou i čerpadla přivádějící vodu. Dalšími položkami jsou osvětlení, úprava svahu rolbou a samozřejmě spousta odpracovaných hodin. A když nám nevyjdou Vánoce, tak to je problém dohnat. Areál ale máme již otevřen, doufám, že sníh jen tak nestaje,“ říká majitel Ski areálu Búřov ve Valašské Bystřici Silvestr Mikuláštík ml. (na snímku).

Jenže vlekaře netrápí jen nestabilní počasí. Problémem je i sucho a sněžná děla jsou velkými odběrateli vody – za hodinu jí spotřebují až 48 000 litrů – tedy množství, jež by zaplnilo 1,5 m hluboký bazén o rozměrech 8 x 4 m. Voda se ale nebere z veřejného vodovodu. „Pitná voda je prvořadě pro občany a podniky,“ poznamenal ředitel vsetínského VaKu Michal Korabík. Na zasněžení hektaru sjezdovky je přitom potřeba okolo tisíc kubíků. Toto množství provozovatelé středisek berou buďto z vlastních zdrojů, tedy studen či retenčních nádrží, nebo využívají vodní toky. Na to však musí mít povolení. Na Rožnovsku jich úřady udělily 5 (2 Soláň, 2 Horní Bečva, 1 Val. Bystřice), na Vsetínsku 9 (8 V. Karlovice, 1. N. Hrozenkov) a na Valašskomeziříčsku 1 (Veselá). „Odběratelé jsou povinni dodržovat stanovený minimální průtok, “ zdůraznila vedoucí odboru životního prostředí rožnovské radnice Marie Hrabovská. A to může celý proces zasněžování zkomplikovat. „V povodí Bečvy trvá sucho. Vodnosti se zde pohybují do třiceti procent měsíčního normálu,“ poznamenala Gabriela Tomíčková z Povodí Moravy s tím, že aktuální průtoky jsou na Rožnovské Bečvě okolo 1,3 m3/s a na Vsetínské Bečvě asi 3,3 m3/s. Odběr vody z potoků a řek je pro držitele povolení bezplatný, pokud odeberou přes 6 000 kubíků za rok v konkrétním kalendářním měsíci.

Přidat komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>