Skanzen v ohrožení

Uveřejněno

ROŽNOV- Před čtyřmi lety si na rožnovské Valašské muzeum v přírodě posvítil Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ). Zaměřil se na čerpání dotací z tzv. Norských fondů. Kontroloři zjistili porušení rozpočtové kázně, kvůli kterému muzeu hrozilo navrácení dotace a sankce v celkové výši 150 milionů. Finanční úřad nakonec skanzenu vyměřil postih menší, jeho uhrazení by pro něj bylo ale i tak likvidační.

Norské fondy podporovaly v rožnovském skanzenu projekt nazvaný Muzeum v přírodě a lidová kultura v nových formách prezentace kulturního dědictví. Hodnota projektu byla vyčíslena na 3 159 847 eur, což bylo v roce 2007 více než 90 mil. Kč. Ze severských fondů pak do Rožnova doputovalo 2 685 870 eur, 473 977 eur uhradilo Ministerstvo kultury. Díky těmto grantům se do muzea přestěhovala dobová kovárna z Horní Lidče, roubenka z Nového Hrozenkova či evangelický kostelík z Huslenek.

Jenže NKÚ při kontrole projektu, jejž měl na starost tehdejší náměstek ředitele skanzenu a bývalý starosta Václav Mikušek (KDU-ČSL), zjistilo pochybení a celou věc předalo k vyvození sankcí finančnímu úřadu. „Vytýkáno nám bylo, že jsme jednu velkou zakázku rozdělili na menší. Kontroloři kritizovali i provedení stálé expozice nazvané Městečko pod Radhoštěm, konkrétně že výstavu provedl ten, kdo ji navrhl. Mělo to prý být rozděleno do dvou výběrových řízení,“ sdělil ředitel Valašského muzea v přírodě (VMP) Jindřich Ondruš. Za porušení rozpočtové kázně finanční úřad vyzval skanzen k vrácení dotace ve výši 75 milionů a k tomu mu stejnou sumu vyměřil jako penále. „Proti celkovému odvodu 150 milionů jsme se odvolali. Nakonec po nás finanční úřad v závěru loňského roku požadoval vrácení necelých 14 milionů. Letos nám pak vyměřil penále ve stejné výši,“ dodal Ondruš.

Vedení VMP i proti tomuto výměru, který činí dohromady téměř 28 milionů, hodlá bojovat. „Náš roční rozpočet je okolo 60 milionů, takže na zmíněné sankce nemáme. Podrobnou kontrolu celého projektu navíc nedávno provedli i Norové, kteří zjistili jen drobná pochybení za 1,8 milionu. Úřad na ochranu hospodářské soutěže provedl taktéž revizi a podle něj by sankce měla být 4,7 milionu korun. Proč tedy finanční úřad požaduje téměř 28 milionů?“ nechápe Ondruš a dodává: „Některé argumenty finančního úřadu jsou podle nás sporné, a proto jsme se rozhodli obrátit na správní soud. Ten zatím vyplacení zmíněné částky pozastavil. Kromě toho jsme požádali o prominutí sankcí generální finanční ředitelství v Praze. Doufám, že všechno dobře dopadne. Nezneužili jsme ani korunu, nalezená pochybení byla ryze formálního charakteru.“ Navzdory velkým problémům, jimiž se skanzen zabývá, se nyní přihlásil do druhého kola Norských fondů. „Nyní si na všechno budeme dávat dvakrát větší pozor,“ uzavřel Ondruš.

6 Komentářů

 1. 9.6.2014 jsme si v Jalovci přečetli says:

  Před čtyřmi léty se dokončilo čerpání dotace z tzv.Norských fondů pro Valašské muzeum ve výši 75 000 000 a ten,kdo byl tenkrát za jejich správné vyčerpání zodpovědný,byl jakýsi Mikušek.NKÚ zjistil,že se tzv.salámovalo a rozhodl o vrácení celé dotace.Kňourání zodpovědných bylo částečně vyhověno a pokuta pak činila „jen“ 14 000 000.Pokuta,pokud bude vymáhána,VM nezlikviduje,zaplatí ji daňový poplatník.Elektrikář se vyjádřil,že neví,zda vyvodí trestní,či jinou odpovědnost.Cha,cha,cha,………..
  Jak svatý čert Mikušek řekne,že se nekradlo,tak tomu určitě věřte a mj.,na MK sedí lidovec,svatý čert Herman.Ti dva si podají čertovo kopyto a finiš.Plať občane.

 2. Případ pro Hamplovou says:

  už vidím,jak jí elektrikář podepíše rámcovou smlouvičku o zastupování muzea ve věci a pak se z toho vyklube průser.Miliony se Hamplové jen posypou.Svatý čert,co byl vyhozen z radničního kanclu,povede elektrikářovi při podpisu zlodějny ruku.

  • rozkrádačka norských fondů?Kala je socan,lidovci jsou ve vládě,zameteno,zapomeňte.

   • Jarda says:

    Souhlas, lidovečtí bratři se sešli včele s nejvyšším v muzeu a říkali si, jak jsou vynikající a jak to dobře dělají. Třeba čtvrtá pokladnička pro Libušín – ti blbí, co stále přispívají, se stále najdou….

 3. Jarda says:

  Za vším hledej černoprdelníky.

Přidat komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>