Skanzen musí zaplatit pokutu 14 milionů

Uveřejněno

ROŽNOV – Damoklův meč visí nad rožnovským skanzenem. Kvůli údajným pochybením při čerpání Norských fondů totiž musí zaplatit téměř 14milionovou sankci. Šéf skanzenu Jindřich Ondruš to vidí jako velký problém.

Na investice v celkové výši 110 milionů Kč získal skanzen z Norských fondů téměř 75 milionů. Díky tomu se ve Valašské dědině podařilo postavit školu z Miloňova ve Velkých Karlovicích, evangelický kostelík z Huslenek, roubenku z Nového Hrozenkova nebo kovárnu z Horní Lidče. Z dotace Rožnovští doplnili technickými stavbami i areál Mlýnské doliny a kompletně opravili Janíkovu stodolu v Dřevěném městečku. Celý projekt byl úspěšně dokončen před 4 lety.

MIKUŠEK: PENÍZE NIKDO NEZPRONEVĚŘIL

Na konci roku 2010 se čerpání Norských grantů v Rožnově rozhodl prověřit NKÚ (Nejvyšší kontrolní úřad). Jeho inspektoři dospěli k závěru, že skanzen při zadávání zakázek pochybil a jako postih mu uložili navrácení 75milionové dotace. Jejich rozhodnutí však nebylo pravomocné. Rozhodnutím NKÚ se následně začal zabývat Úřad na ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS), jenž měl zjistit, zda Valašské muzeum v přírodě při zadávání zakázek opravdu pochybilo. „Nic se u nás nerozkradlo, jsme poctiví. Maximálně mohlo dojít k administrativnímu pochybení, ale i v tom bychom byli nevinně, neboť nad vším dohlíželo Ministerstva financí a kultury,“ hájil muzeum jeho tehdejší šéf Vítězslav Koukal. Stejného názoru je i dnešní místostarosta Rožnova a dřívější Koukalův náměstek Václav Mikušek (KDU-ČSL), který měl Norské granty ve své gesci. „Rozdělili jsme práci na malé zakázky, protože jsme to nemohli zadat jako celek. Šlo o specifickou činnost,“ stál si za svým Mikušek a dodal: „Veškeré naše postupy schválilo ministerstvo. Peníze nikdo nedefraudoval, byly použity pro daný účel.“

ÚOHS POKUTY SNÍŽIL

Úředníci antimonopolního a finančního úřadu na konci roku 2013 částečně vyslyšeli námitky skanzenu a sankce snížili na 13,8 milionu. „Pevně doufám, že ani to není konečná částka. Najali jsme si advokáta z Brna, jenž nás u zmíněných dvou úřadů bude zastupovat v odvolacím řízení. Snad brzy budeme vědět, na čem jsme. Čerpání Norských grantů už prověřili sami Norové a podle nich je všechno v pořádku,“ vysvětlil Jindřich Ondruš, jenž před dvěma lety vystřídal na ředitelské židli do důchodu odchozivšího Vítězslava Koukala. „Touto záležitostí se zabývám už od svého nástupu a samozřejmě jsem o všem informoval Ministerstvo kultury. Kdyby totiž byla zmiňovaná pokuta nakonec definitivně potvrzena, tak by to pro nás znamenalo velké problémy,“ myslí si Ondruš.

PADNOU TRESTNÍ OZNÁMENÍ?

Přestože má skanzen z bezmála 14milionového postihu obavy, otázku, kde na něj vzít, příliš řešit nemusí. Na rozdíl od soukromých firem, což pro většinu z nich by takováto sankce byla likvidační, má státem zřizované muzeum jednu velkou výhodu – vše nakonec zaplatí stát, tedy občané. Není totiž reálné, aby Ministerstvo kultury nechalo skanzen s téměř 90letou tradicí zbankrotovat. Otázkou však zůstává, zda by Rožnovští nevymáhali případnou škodu po těch, kdo ji zavinili. „V tuto chvíli nemohu s jistotou říct, jestli vyvodíme trestní či jinou odpovědnost. Až bude případ uzavřen, zadáme analýzu, jejímž úkolem bude právě vyhodnocení případné odpovědnosti,“ slibuje šéf skanzenu s tím, že: „Osobně si ale nemyslím, že by byl problém vyvolán úmyslně. Spíše šlo o rozdílnou interpretaci zákona o zadávání veřejné soutěže. Nebudu však předbíhat.“ 

Jeden komentář

  1. Nad skanzenem by měl viset Ondruš says:

    za ty jeho lidovecké koule.

Přidat komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>