Rožnovský dům hrůzy se otřásá – Romové s bílými na ostří nože

Uveřejněno

Situace v bytovém komplexu čp. 1443 na rožnovské Moravské ulici se začala vymykat kontrole. Kvůli přibývajícím roztržkám mezi Romy a bílými přijeli problémy řešit přímo do jámy lvové starosta Radim Holiš (ANO), ředitel městské policie Aleš Pilař a šéfka bytové komise Libuše Rousová.

Na Koryčanské Paseky se městská delegace vydala ve středu 12. října. „Objekt 1443 jsme dříve kontrolovali, inspekce jsme však ukončili v domnění, že se situace zlepšila, Jenže najednou se vše zhoršilo, při obnovení kontrol jsme byli zděšeni,“ hřímala předsedkyně bytové komise Rousová a dodala: „Cikáni chodí před barák a jsou hluční. Pracující lidé mají právo na klid. Pokud město neprovede tvrdý zásah, tak se tady nedá bydlet.“ S jejími slovy však nesouhlasil nájemník Horváth: „Bordel nedělají jen Romové. Problémoví jsou i ostatní.“ Podle Františka Mirgy, asistenta prevence kriminality, jenž v objektu přezdívaném „dům hrůzy“ přímo bydlí, je pravdou, že konflikty vyvolávají různé skupiny obyvatel. „V noci Romové problémy nedělají. To bílí se tady bijí,“ tvrdil Mirga.

Krádeže, vyhrožování zabitím

Další nájemníci upozornili na narůstající majetkovou kriminalitu – mizí kola, sklepy jsou rabovány. „Vnučky se za mnou bojí chodit. Paní domovnice na to nestačí, je starší člověk. Někteří se k ni chovají sprostě. Starší lidi se mají strach ozvat. Mně ale nikdo nebude vyhrožovat, že si to se mnou vyřídí,“ neskrýval rozhoření občan Válek. Sama domovnice si s problémy neví rady. „Když po Romech nic nechci, chovají se pěkně. Jenže běda, když jim třeba řeknu, ať posbírají papírky. To jsem sadistka, rasistka. Jejich děcka kopou balonem do dveří, do skel, napomenu je a hned je zle. Zámek na hlavních dveřích někdo opakovaně ničí, pak je dům furt otevřený,“ bědovala domovnice. „V létě se prodírám před barákem davem Romů. Musím je prosit, abych se dostala dovnitř, sprostě přitom nadávají, dokonce mi vyhrožovali zabitím,“ dodala další obyvatelka domu hrůzy. „My Romové jsme lidi jako ostatní. Že jsme sprostí? A co bílí, ti jsou ještě sprostější a nejsou tolerantní. Koupila jsem synovi bouchací kuličky, ať si jde hrát ke garážím. Ale tady těm lidem to vadí, dokonce volali policajty a hrubě nám nadávali. Jenže, kde si má chlapeček hrát?“ stěžovala si mladá Romka.

Potkani, krysy, počůraný výtah

Zástupci města byli také upozorněni na nájemníky, kteří ignorují úklid společných prostor. „V některých patrech jsou chodby špinavé. Přivoláte výtah a po jeho otevření se z něj vyvalí kouř a na podlaze dohořívá vajgl. Dokonce byl kdysi pochc… Binec je někdy neúnosný, už jsme tu viděli krysy a potkany,“ shodovali se Rožnované.

Noční policejní razie

Starosta Radim Holiš byl informacemi očividně šokován. „Zesílíme policejní kontroly. Až do odvolání tady budou strážníci jezdit v noci čtyřikrát a celý dům projdou. Pokud se nedovedete domluvit na úklidu, tak město zajistí firmu a vy si ji zaplatíte. Dětem zajistíme přístup na nedaleké hřiště. Veškeré nepřípustné chování hlaste, třeba anonymně na městskou policii,“ vyzval přítomné starosta a pokračoval: „Zavedeme nulovou toleranci a problémovým nájemníkům neprodloužíme smlouvy. Po novém roce přijdu osobně na kontrolu, a pokud nebude zlepšení, tak přistoupíme k razantním krokům. Také prosím současnou paní domovnici, aby si zvolila za sebe náhradu, protože pokud má problémy s chůzí, tak tuto funkci nemůže naplno vykonávat.“ 

 

17 Komentářů

 1. You’re in my bookmarks now

 2. Rožnovák says:

  Tak 1443 zbourejme,jak na Vsetíně zbourali Pavlačák. Udělejme tam parčík a všechno bude fajn.

 3. Lakatos says:

  Pan Čunek je jen populista, který se veze na proticikánských náladách. Jeho „návrh“ je POUZE spektákl, který pomůže vydojit z evropských fondů a z našich daní pěknou kulatou sumičku. Ta víceméně celá skončí v kapsách lidí kolem „návrhu“., zatímco užiteční idioti jako většina diskutujících nadšeně hýkají, jaký je pan Čunek odvážný a spravedlivý kabrňák a zalykají se nenávistí k Cikánům.
  „Čunkům“ jsou Cikáni naprosto lhostejní, ale vědí, že čím hůř na tom Cikáni budou a čím víc je bude většinová společnost nenávidět, tím líp pro tyhle „Čunky“. Tím intenzivněji budou „řešit“ a hrabat pod sebe. Vykopat je z politiky a od koryt. Čím dřív to uděláme , tím lépe.

  • lžeš! says:

   pan Čunek je pořádný frajer který vyfičel hnědočechytam kam patří. Není zájem ani vůle tady bandu nadále trpět.A čím víc je budeme odhánet – tím lépe.Umí jen žhrat chlastat a dělat pod sebe. Ať to zkouší – ale za svoje!

Přidat komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>