Ondruš: Libušín byl časovanou bombou

Uveřejněno

ROŽNOV, PUSTEVNY – Vyšetřovatelé v úterý 17. června 2014 definitně vyloučili, že by Libušín na Pustevnách shořel rukou žháře. Příčina požáru byla podle soudního znalce v odfláknuté opravě komína. Vedení skanzenu nyní s obavami čeká, jak se k tomuto šokujícímu zjištění postaví pojišťovna, která má vyplatit odškodné.

Jídelna Libušín patří do souboru nejznámějších beskydských secesních lidových staveb, které se staly dokonce symbolem Pusteven. Vystavěny byly v letech 1897 – 1899 podle návrhů architekta Dušana S. Jurkoviče. Památkově chráněná chata původně patřila Pohorské jednotě Radhošť, od roku 1995 je ve vlastnictví státu – rožnovského Valašského muzea v přírodě. Kvůli dezolátnímu stavu bylo v roce 1997 započato s rekonstrukcí objektu. Ta si vyžádala náklady 25 milionů. V chatě se v té době topilo elektřinou. To se změnilo v roce 2007, kdy spolu s novou šindelovou střechou nechal skanzen zprovoznit dva komíny. Od té doby pronajímatel Libušínu přitápěl v kamnech jídelny dřevem.

NETOPIL: REVIZE KOMÍNU BYLA ŠPATNÁ

Kouřovod byl z jídelny původně veden vnějškem. Poté, co se při celkové rekonstrukci v 90. letech přistavila kuchyně, bylo komínové těleso začleněno do objektu. Při jeho následné opravě v roce 2007 ale stavebníci zřejmě neprovedli tepelné odizolování komínové vložky dostatečně. „Při stavbě nebyly dodrženy podmínky požární bezpečnosti. Konstrukční chybu, jež v noci na 3. března způsobila devastující požár, neodhalila ani výchozí revize komínu, kterou tak lze označit za špatnou. Naše zjištění jsme předali policii. Ta bude mimo jiné i zjišťovat, zdali měli stavebníci všechna potřebná povolení,“ nastínil další postup vyšetřovatelů mluvčí hasičů Libor Netopil. Policie na dopadení případného viníka, který se porušením požárních předpisů mohl dopustit obecného ohrožení z nedbalosti s trestní sazbou do 5 let, potřebuje asi další dva měsíce.

OBNOVA LIBUŠÍNA 83 MILIONŮ

Představitelé skanzenu jsou sice rádi, že kulturní památka neshořela přičiněním žháře, ovšem jejich nadšení velice rychle vystřídala zřejmě oprávněná obava z reakce pojišťovny. „I když o tom zatím vím jen z médií, vše jsem pojišťovně již oznámil. Nezbývá nám než čekat na oficiální závěr policie,“ neskrývá obavy ředitel skanzenu Jindřich Ondruš. „Jakmile se začalo spekulovat o verzi s komínem, prověřil jsem dokumenty týkající se opravy střechy a komínů. Protože jsem tehdy v muzeu nepracoval, neměl jsem o zakázce žádné informace. V záznamech jsem však zjistil, že zakázku tehdy vyhrála firma, která si na komín zajistila ještě subdodavatele. Název firem ale neprozradím, protože vyšetřování stále probíhá.“

Obnova Libušína, s níž by se mělo začít v srpnu 2015, podle posledních odhadů vyjde na 83 milionů. V té částce jsou však i bezmála 10milionové náklady na záchovné a přípravné práce a 10 milionů na protipožární vybavení, které by ale pojišťovna nehradila. Ve hře je tak odškodné ve výši 60 milionů. „Nové zjištění mě hrozně štve. Nechápu, jak si odborná firma mohla dovolit něco takového. Libušín byl časovanou bombou,“ hřímá Ondruš. Na otázku, jestli při opravě, resp. stavbě komína mělo muzeum všechny potřebné dokumenty, odpověděl: „Podle dochovaných záznamů byla po dokončení oprav vydána platná revize. Stavební povolení prý potřeba nebylo. Jestli to ale je, nebo není pravda, zjistí určitě policie. Já si k tomu nechám zpracovat právní analýzu.“ 

Jeden komentář

  1. Ondruš je blb,časovaná bomba je důmyslný výrobek,kdežto blbě vyzděný komín je zmetek.Viz puma na Enola Gey. says:

    Takové kydy uslyšíte pouze od blba,který se dostane ke korytu rozhodnutím strany.Pak začne vypouštět moudra.Co po lidovci Ondrušovi ale chcete,když má otřes mozku,jak mlátí hlavou do kostelní lavice.

Přidat komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>