Ochránci jásají, rybáři pláčou. Na Valašsku přibývá vyder

Uveřejněno

OKRES – Rozporuplné reakce přinesla zpráva státní agentury ochrany přírody o tom, že na Valašsku výrazně narostla populace vydry říční. Sami ochránci se radují, že u nás přísně chráněná šelma nevymřela. Rybáři naopak žádají její regulací, protože drancuje řeky a potoky od ryb.

Agentura naposledy monitorovala výskyt vyder říčních na Valašsku před sedmi lety a tehdy byly ještě na okraji populace. Tentokrát při kontrole objevila v povodí Rožnovské Bečvy na čtverci o velikosti 10 km2 stopy 7 dospělých vyder a 4 mláďat. „Populace je tady plně obnovena,“ konstatovala spokojeně Karolína Šůlová z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR.

Zpráva potěšila i známého ochránce přírody z Val. Meziříčí Milana Orálka. „Je to hlavně tím, že se na Valašsku za poslední roky výrazně zlepšila kvalita vody. Zemědělci už nepoužívají tolik chemie, své výsledky přináší i projekt výstavby obecních kanalizací Čistá řeka Bečva,“ řekl nám Orálek.

Zlepšení kvality vody kvitují i rybáři, na vydry však mají zcela jiný názor. „Beru, že tady patří, ale už jsou přemnožené a páchají v řekách obrovské škody. Myslivečtí hospodáři nám spočítali, že jen na toku Vsetínské Bečvy jich žije kolem třiceti. Přitom vydra se dvěma mláďaty zkonzumuje denně i tři kila ryb. Takový pstruh už bude za chvíli v červené knize,“ zlobil se hospodář vsetínské organizace rybářského svazu Zdeněk Žáček. Ten poukázal i na ekonomickou stránku věci. „Povolenky stojí tisíce korun ročně a jejich ceny jdou stále nahoru. Místní organizace investují spoustu peněz do chovu a výsadby ryb, aby jich bylo v řekách dost a dalo se i něco ulovit. Ryb i úlovků ale kvůli vydrám a dalším predátorům extrémně ubývá a my tak vlastně jen ze svého sponzorujeme krmivo pro státem chráněné živočichy,“ povzdechl si Žáček a dodal: „Podle mého názoru by se mělo přistoupit ke kompenzacím za způsobené škody nebo přímo k regulaci vydří populace. Taková ochrana za každou cenu přírodě spíše škodí.“

Podle slov Milana Orálka jsou však nároky na náhrady nelogické a z hlediska českého práva neobhajitelné. „Ryby ve volném toku nikomu nepatří, takže není komu platit za ně kompenzace. Rybářství je koníček a jako takový stojí nějaké peníze. To by mohli chtít myslivci peníze za to, že jim nějaké zvíře v lese zabije srnu,“ tvrdí Orálek. Důrazně odmítl i to, že by se měla populace vyder omezovat. „Jak už to bývá, lidé vidí peníze až na prvním místě. Vydry stejně jako bobři a další zvěř, která třeba někomu škodí, tady byli mnohem dříve, než my lidé, takže bychom to měli brát trochu s pokorou. Je to možná jedno z posledních zlepšení co se týká životního prostředí u nás,“ řekl na závěr Orálek.

ANKETA:

Měly by se regulovat počty vyder?

Loading ... Loading ...

Jeden komentář

  1. Zdeněk H. says:

    Pane Orálku jděte mi na hrnec s řečmi o tom, že koníček něco stojí !! Zarybňovací plán je nám určený. Přečtě si laskavě stanovy ČRS. Hlavně co jedním z hlavních bodů. Mimo jiné i ochrana přírody. Co budete dělat, až se na to rybáři vybodnou a vydry pokapají hlady ?? Jsem zvědav, kdy vy ekoteroristé vybudujete líhně a sádky a budete svůj dobře placený koníček dostovat ze svého. Kde jste zalezlí, když do trdlišť vjedou bagry a zničí je ? Jste schopni pouze nesmyslně buzerovat rybáře, když chtějí opravovat rybníky. A zase ze svého. To pak pálíte pokuty od boku jako kulomet. Na nikoho jiného si netroufnete.

Přidat komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>