Proč se Rožnov vylidňuje a stárne?

Uveřejněno

Že na tuto otázku nelze jednoduše odpovědět? Abych to neměl tak snadné, tak si položím hned další otázku. Proč okolní obce naopak hlásí přírůstky obyvatel? A nemáme v tom náhodou hledat souvislost? Samozřejmě, že ano.

Základní podmínkou pro život v daném místě je totiž, světe, div se, bydlení! A tady Rožnov fatálně selhává. Nová bytová koncepce na tom nic nemění.

Proč se město více nesnaží, aby obyvatelé zůstávali v Rožnově? Mladé rodiny, které potřebujeme jako aktivní občany v Rožnově, nemají kde stavět rodinné domky, a proto využívají nabídky okolních obcí! To je důvod, proč se město vylidňuje a zároveň velmi rychle stárne. Receptem na úbytek obyvatel opravdu není stavba víceúčelového zábavního centra. To skutečně nemá být prioritou. Prioritou musí být otočení nepříznivého vývoje počtu obyvatel a jejich věku!

Rožnov má ve svém vlastnictví 327 bytů. Říká se, že méně je někdy více. V tomto případě to sedí stoprocentně. Je jich v majetku města jednoduše moc. Na druhou stranu je nezpochybnitelné, že několik desítek bytů pro obyvatele ve složité sociální situaci město mít musí.

Z mého pohledu by se měl citlivě nastavit režim, ve kterém by se minimálně polovina z celkového množství bytových jednotek prodala. Samozřejmě přednostně stávajícím nájemníkům. Město může určitě nabídnout i specifické platební podmínky i prodejní cenu.

Proč by se mělo město zbavit velké části svých bytů? Ptáte se, jestli se ten Hradil náhodou nezbláznil? Ne. Soukromí majitelé bytů totiž dokážou do „svého“ mnohem účelněji investovat, což přináší nesrovnatelně vyšší kvalitu bydlení než v případě městských bytů, které se jen udržují. Z peněz zinkasovaných prodejem bytů by měl být především zakoupen pozemek, který po rozparcelování a zasíťování nabídne občanům možnost stavby rodinných domů.

Radnice tvrdí, že je dobrým správcem městských nemovitostí. Opak je pravdou, stačí si zajít třeba do místního kina. Kino je vybydlené a určené k demolici… Stav budovy přesně dokládá, jak se dlouhodobě chová hospodář, který nepečuje o svůj majetek!

Bylo by hodně jednoduché vyčítat celou situaci současnému vedení města. Nad pořádnou koncepcí bydlení zřejmě nikdo nepřemýšlel od začátku 90. let. Částečnou omluvou může být i vleklá kauza s IPR, kdy nebylo dlouho jasné, komu vlastně některé byty patří. Ale jsem si jist, že méně městských bytů znamená jednoduše méně problémů i pro radnici.

Rožnov úbytek 394 obyvatel, Vigantice přibylo 104, Dolní Bečva přibylo 87, Prostřední Bečva přibylo 55, Vidče přibylo 32 obyvatel… Tomáš Hradil

 

 

24 Komentářů

 1. Drahoš,ostatně jako všichni uchazeči o Hrad,vyjma Topola,chce do Senátu says:

  zakládá partaj, Společně pro Česko.Drahošu,s tebou nic společného mít nechci.Ani toaleťák na veřejném WC.

 2. Holiš by měl z radnice vypadnout says:

  naprosto neschopný,nulové charisma,jalový,ve vleku,přilepený na estébáckou značku Bureš,hyperzloděj ANO. V rožnovské politice nenajdete skutečnou osobnost,personu,kterou by většinově občané voliči chtěli.

 3. Hradil si počká na přímou volbu starosty says:

  a bude vymalováno.

 4. občanka says:

  jenže co je to platné, když už nechce kandidovat?

  • občanka says:

   a mimochodem, ta cedule na tom dřevěném kůlu na Kramolišově také vypovídá o současném stavu města :-(

 5. Pan Hradil je snad jediný,kdo uvažuje jako zodpovědný komunální politik says:

  Jenže,nesedí na radnici,není v zastupitelstvu a nevlastní místní tisk,ani lokální TV.Škoda,asi by jinak hnul stojatými vodami občanského nezájmu.Proto si Holiš dělá co chce.A pak to tak dopadá.

Přidat komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>