Karel Prokeš: Špalíček není festival zbytečného hluku

Uveřejněno

Kulaté čtyřicáté narozeniny letos slaví meziříčský folk-blues-beat festival Valašský špalíček. Akce proběhne od čtvrtka 23. do soboty 25. června v areálu zámku Žerotínů. Dramaturgie zve na třicítku účinkujících, bohatý doprovodný program i jedinečnou atmosféru psychedelie šedesátých let. O podrobnostech jsme si vykládali s jeho dramaturgem Karlem Prokešem (na snímku).

Valašský špalíček patří mezi nejstarší festivaly v České republice. Za tu dobu prošel mnoha žánrovými obměnami. Kam nás dramaturgie zavede letos?

„Valašský špalíček se od roku 1983 několikrát proměnil, ale nikdy se nestal festivalem zbytečného hluku. Z přehlídky nekonformních písničkářů se po třech, čtyřech letech stal festival alternativní hudby, tenkrát jeden z mála u nás. Po roce 1990 do Valašského Meziříčí zamířili umělci z celého světa, přijížděli sem ze všech kontinentů, snad kromě Antarktidy. Folk, rock, pop, jazz, world music, alternativní experimenty, to všechno pětadvacet let znělo z festivalových pódií. Letos pokračujeme v tom, co už naznačil loňský ročník – listujeme v hudební paměti, v historii rockové hudby. Připomeneme významné osobnosti čs. big beatu 60. let, které u nás výrazně ovlivnily vývoj toho žánru. Představí se tu hudebníci Marián Varga, Fedor Frešo, František Griglák, Radim Hladík, Martin Kratochvíl, zpěváci Pavol Hammel, Viktor Sodoma, nebo Ivan Hajniš z dávné kapely The Primitives Group.“

Pavol Hammel i Marián Varga tu vystoupili již minule a letos se na festivalu objeví znovu. Proč je tomu tak?

„Byl to dramaturgický záměr. Klávesový šaman Marián Varga zde loni hrál svůj aktuální repertoár na sólovém vystoupení. Letos ve Valašském Meziříčí po mnoha letech vystoupí s formací Collegium Musicum, která vznikla už na konci šedesátých let. Pavol Hammel, po loňském komorním vystoupení v akustickém setu, nyní přijíždí se skupinou Prúdy. Varga a Hammel společně s kytaristou Radimem Hladíkem zde oživí i svůj velkolepý projekt Zelená pošta z roku 1972.“

Další významný projekt 70. let vrací na scénu také Radim Hladík.

„Ano, jistě. Náš asi nejznámější rockový kytarista Radim Hladík, kromě hraní s kapelou Matadors a hostování v Zelené poště, pro Valašský špalíček připravil koncertní verzi Nové syntézy, v níž vystoupí jeho Blue Effect s jazzovým orchestrem. To je projekt, který vznikl před pětačtyřiceti lety ve spolupráci Blue Effectu s Jazzovým orchestrem Čs. rozhlasu.“

Jak je vidět, program je i přes ozvěny dob minulých multižánrový a kromě osobností šedesátých a sedmdesátých let zde mají místo současní umělci a projekty. Například Markéta Irglová, Fiordmoss či Brno Gospel Choir?

„Letos jsme sice festival zabalili do témat 60. let a propagační materiály reflektují výtvarnou estetiku big beatové dekády, ale Valašský špalíček se jistě nemůže odpárat od své minulosti. A nemáme v úmyslu z něj udělat festival důchodců. Jak jste zmínil, prostor tu samozřejmě dostanou i mladí umělci. Po nedávných sólových koncertech ve Vsetíně a Rožnově se obloukem na Valašsko vrací dánský písničkář Lasse Matthiessen. Na Valašském špalíčku jej bude ale doprovázet skupina, s níž nahrál vynikající album Dead Man Waltz. Z Irska přijedou písničkáři Annette Buckleyová a Simon MacHale, pozvali jsme mezinárodní skupinu Habiba Samandiho z Tunisu. A v triu české bluesové zpěvačky Petry Börnerové hraje sedmiletý bubeník!“

Valašské Meziříčí na jediném vystoupení v Česku přivítá i krále britské psychedelie Arthura Browna a také rock’n’rollovou kapelu Swinging Blue Jeans. Dohromady tvoří jakési protiklady. Určitě se zatím skrývá něco víc.

„V dramaturgii festivalu zkrátka skládáme takové obrázky, které v celku něco sdělují. Swinging Blue Jeans, jako skiflová kapela, začínali už v padesátých letech a v šedesátkách patřili k těm souborům, které definovaly Mersey beat, ten big beatový mainstream. Měli řadu skvělých hitů a jejich pecku Hippy Hippy Shake zná prostě každý. A u nás v roce 1968 měli dokonce turné! Arthura Browna v nahrávce skvělé skladby Fire jsem poprvé slyšel v tomtéž roce z rozhlasové Houpačky, kde hudební novinář Jiří Černý mluvil o tom, jak Arthur běhá po jevišti v přilbě, z níž šlehají plameny. On je symbolem progresivního rocku, ikona psychedelie konce šedesátých let. Patřil k architektům toho stavu, v níž se tenkrát rocková hudba nacházela. Inspiroval řadu umělců, mimo jiné Alice Coopera i kapelu Kiss, a jeho koncertní prezentace dokonale souzní s názvem doprovodné kapely – Crazy World.“

První nádvoří zámku Žerotínů, kde se Valašský špalíček 2016 uskuteční, prošlo nedávno revitalizací zeleně, což má určitě za následek přesun jedné z venkovních scén do velkého sálu. Plánujete tento prostor nějak využít?

„Využíváme vlastně celý areál. První nádvoří bude klidovou zónou s prodejními stánky, občerstvením a dalšími službami, mělo by se stát tichým centrem festivalu. Genius loci kouzelného prostředí areálu zámku Žerotínů v centru Valašského Meziříčí jednoduše dokáže spojit nespojitelné.“

V současné době jsou k dostání třídenní vstupenky. Plánujete však do prodeje pustit také jednodenní vstupenky?

„Jednodenní vstupenky budou k dostání až na místě, výhodnější je však pořídit si v předprodeji vstupenku na celý festival.“

Děkuji za rozhovor a přeji, ať festival vyjde podle vašich představ – Ondřej Smolka

Přidat komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>